Kurdi poliitik: Türgi turvatsoon Süürias on mõeldud kurdide, mitte Islamiriigi vastu

 (17)
Kurdi poliitik: Türgi turvatsoon Süürias on mõeldud kurdide, mitte Islamiriigi vastu
Selahattin DemirtaşFoto: Burhan Ozbilici, AP

Türgi ja USA loodav „turvatsoon“ Süürias on Ankara katse takistada kurde nende oma territooriumi moodustamisel, ütles Türgi kurdimeelse erakonna HDP esimees Selahattin Demirtaş, kelle sõnul on Türgi operatsioon Islamiriigi vastu kattevari rünnakuks Kurdistani tööpartei (PKK) vastu.

Türgi ja USA on teinud koostööd „turvatsooni“ loomiseks Põhja-Süürias, mis puhastataks Islamiriigi võitlejatest, vahendab BBC News.

Seda ala kasutataks Süüria mõõdukate opositsioonijõudude väljaõpetamiseks. Ankara loodab lisaks, et sinna võiks paigutada osa Türgis viibivatest Süüria põgenikest.

HDP-d (rahva demokraatlikku parteid) juhtiv Demirtaş ütles aga BBC-le, et Türgi tegelik kavatsus on sissetung Süüria kurdi aladele, et takistada Süüria kurde ühendatud territooriumi loomisel.

„Türgi ei kavatse selles turvatsioonis Islamiriiki sihikule võtta. Türgi valitsust häirib tõsiselt, et kurdid püüavad Süürias autonoomset riiki luua,“ ütles Demirtaş.

Demirtaş lisas, et Türgi president Recep Tayyip Erdoğan ei lase sellel kunagi juhtuda ning Türgi sekkub ükskõik millise hinna eest.

„Niisiis, turvatsoon on mõeldud kurdide, mitte Islamiriigi peatamiseks. Tegelikult peaks Türgi kurdidega koostööd tegema, et seda ala luua,“ ütles Demirtaş.