Kosovo pealinnas avati Bill Clintoni ausammas

 (6)
Bill Clinton
AFP/Scanpix

Pühapäeval avati Kosovo pealinnas Prishtinas kolm meetrit kõrge ausammas, mis kujutab endist USA presidenti Bill Clintonit lehvitamas vasakut kätt. Kosovolased austavad Clintonit tema tegevuse eest sõjas Serbia vastu. Lisatud video!

„Ma olen ülimalt tänulik, et mul oli võimalus osaleda kohutavate sündmuste lõpetamisel 10 aastat tagasi ja anda teile võimalus luua omale parem tulevik,” ütles Clinton ausamba avamisel AFP vahendusel. „Iga kord, kui te näete seda ausammast, tahan ma, et te teaksite, et ma soovin teile head tulevikku ja ma teen kõik selle toetamiseks oma elu lõpuni.”

Kosovo albaanlastest enamus peab Clintonit 1999. aasta NATO Serbia-vastaste pommirünnakute arhitektiks. Sellega lõpetati tollase Jugoslaavia presidendi Slobodan Miloševići kampaania Kosovo separatistide mahasurumiseks.

11 nädalat kestnud pommitamistega aeti Serbia väed Kosovost välja ja piirkond anti ÜRO valitsemise alla.

Veebruaris 2008 kuulutas Kosovo end iseseisvaks ning teda on tunnustanud 62 riiki, sealhulgas USA ja enamik Euroopa Liidu liikmesriikidest.

Kosovo president Fatmir Sejdiu ülistas Clintonit.

„Kosovo ja tema rahva jaoks kõige raskemal ajal, kui teda ähvardas täielik füüsiline hävitamine, astusite te demokraatlike ja vabade riikide etteotsa ja peatasite Miloševići sõjalise, paramilitaarse ja politseimasinavärgi,” ütles Sejdiu.