Kosmonautide toiduvarud otsakorral

 (31)
Kosmos
Reuters/Scanpix

Rahvusvahelise kosmosejaama pardal on kehtestatud dieet, kuna sealsed toiduvarud on lõpukorral ja järgmine saadetis tuleb alles jõuluõhtul.

Lennujuhtimiskeskus on andnud kosmonautidele käsu tarbida vähem kaloreid, kuni Vene varustuslaev saabub, teatab CNN.

Juhul kui Vene saadetisega midagi valesti läheb, ei jää NASA-l muud üle, kui evakueerida oma kosmonaudid jaamast jaanuari algul.

NASA enda süstikud ei lenda ikka veel peale eelmise aasta õnnetust, mille järel USA katkestas kõik kosmoselennud, kuni vead süstikutes on leitud ning parandatud. Peale seda kasutatakse jaama varustamiseks eranditult Vene kosmoserakette.

NASA arvutuste järgi jätkub kokkuhoidliku söömise korral toitu kosmosejaamas peale jõule veel kaheks nädalaks.

Jaamas viibivad praegu ameeriklane Leroy Chiao ja venelane Saližan Šaripov, nende kuuekuisest missioonist on nad seal viibinud kaks kuud.

Eelmisel nädalal läbi viidud varustuse kontrolli käigus selgus, et toitu on järel arvatust oluliselt vähem ning meestele anti käsk vähendada toidunormi 10 protsendi võrra päevas.

Auditi käigus selgus, et mehed on juba alates novembrist söönud puutumatutest tagavaradest, mis on ette nähtud 45 päevaks juhul, kui varustuse kohaletoimetamises peaks probleeme tekkima.