Kosmonaudid pääsevad näljast

 (18)

Neljapäeva varahommikul tõusis Kasahstanis õhku Vene kosmoserakett, mis viib toidu- ja muid varusid näljapajukil olevatele astronautidele rahvusvahelises kosmosejaamas.

Progress M-51 rakett tõusis õhku Baikonuri kosmodroomilt Kasahstanis 2,5 tonni toidu, kütuse ja uuringuteks vajaliku varustusega, et päästa Ameerika ja Vene kosmonaudid näljahädast, teatab CNN.

USA kosmonaut Leroy Chiao ja Vene kosmonaut Saližan Šaripov avastasid kuu algul, et neil on toiduvarusid veel vaid viieks nädalaks, ehkki kirjade järgi pidi varustust jätkuma palju kauemaks.

Kaubarakett peaks kosmosejaama jõudma pühapäeva hommikul. Juhul kui raketiga peaks midagi juhtuma ja kaup kohale ei jõua, jätkub astronautidele toitu maksimaalselt veel kaheks nädalaks. Sel juhul evakueeritakse meeskond kosmosejaamast.

Sõltumatu komisjon on asunud uurima, kuidas on võimalik, et toiduvarude üle peeti nii halvasti arvet, et kosmonaudid nälga jäid.

Peale seda, kui 2003. aasta veebruaris põles Ameerika kosmosesüstik Columbia kosmosest naasmisel, on ühekordse kasutusega Vene raketid olnud ainus võimalus kosmosejaamale asju ja inimesi transportida. NASA loodab maikuus süstikute lennud taastada.