Komisjon tunnistas Moldova okupeerimise tõepärasust

 (34)
Komisjon tunnistas Moldova okupeerimise tõepärasust
Denes Kattago, DELFI

28. juuni okupatsioonipäevaks kuulutamise tõttu paljudes ringkondades põlu alla sattunud Moldova juhtkond palus akadeemikute komisjonilt eksperthinnangut.

Moldova teaduste akadeemias Nõukogude okupatsiooni uurimise komisjoni juhtiv ajaloolane Andrei Eşanu kinnitas pressikonverentsil, et okupatsiooni fakt tunnistati tõepäraseks.

Eşeanu sõnul näitavad arhiividokumendid ja teadlaste uurimustööd, et 28. juunil 1940 algas tõepoolest Nõukogude okupatsioon Bessaraabias ja Põhja-Bukoviinas. Akadeemik märkis, et ta oli algul erikomisjoni loomise vastu, kuna ei pidanud okupatsiooni kinnitamist vajalikuks.

Eşeanu lisas, et Moldova presidendi kohusetäitja Mihai Ghimpu oleks pidanud enne uue tähtpäeva seadlusele alla kirjutamist konsulteerima autoriteetsete ekspertidega, et viidata neile ja vältida ühiskonnas tekkinud erimeelsusi.

Nõukogude okupatsiooni päeva seadlus allkirjastati 24. juunil. See samm tõi kaasa Vene välisministeeriumi ja Moldova kommunistide terava kriitika. Selle tähtpäeva vastased peavad 28. juunit 1940 hoopis vabastamise päevaks.