Kataloonia ametist kõrvaldatud president Puigdemont teatas Belgiasse naasmisest


Kataloonia ametist kõrvaldatud president Puigdemont teatas Belgiasse naasmisest
Carles PuigdemontFoto: Markus Schreiber, AP

Kataloonia ametist kõrvaldatud president Carles Puigdemont, kes on viibinud neli kuud Saksamaal, teatas täna, et naaseb Belgiasse, sest Hispaania kohtunik võttis tagasi tema üleeuroopalise vahistamismääruse.

„Sel nädalavahetusel naasen ma Belgiasse,” ütles Kataloonia separatistide juht pressikonverentsil Berliinis, lisades, et tema poliitiline tegevus hakkab baseeruma Belgias, vahendab AFP.

27. oktoobril pärast Kataloonia ebaõnnestunud iseseisvumiskatset ametist kõrvaldatud Puigdemont põgenes mõni päev hiljem Brüsselisse koos mitme teise Kataloonia valitsuse liikmega, kes samuti ametist kõrvaldati.

Puigdemont vahistati Saksamaal märtsi lõpus Soomest naastes.

Kümme päeva hiljem vabastati Puigdemont kautsjoni vastu ja ta jäi ootama Saksa kohtu otsust Hispaania väljaandmistaotluse kohta.

Eelmisel neljapäeval tühistas aga Hispaania ülemkohtu kohtunik Pablo Llarena, kes Kataloonia separatistide vastast juurdlust juhib, rahvusvahelise vahistamismääruse.

Belgiast saab Puigdemont reisida, kuhu tahab, välja arvatud Hispaaniasse, kus ta on endiselt tagaotsitav mässu eest, mille eest ta võidakse kuni 25 aastaks vangi mõista, ja avaliku raha väärkasutamise eest.

Teoorias võib Puigdemont jääda eksiili 20 aastaks, mis on Hispaanias talle süüks pandava kuriteo aegumistähtaeg.