Kasahstanis paisus rahvuskonflikt veristeks kokkupõrgeteks: surma sai kaheksa ja viga veel hulk inimesi

 (21)
Kasahstanis paisus rahvuskonflikt veristeks kokkupõrgeteks: surma sai kaheksa ja viga veel hulk inimesi
Foto: Scanpix

Kasahstani Žambõli piirkonnas hukkus massirahutustes ja kokkupõrgetes kaheksa ja sai vigastada veel kümmekond inimest, teatas siseminister Jerlan Turgumbajev laupäeval toimunud briifingul.

"Rahutuste ajal said mitukümmend osalejat vigastada ja kuulihaavu. Kahjuks kaheksa inimest surid saadud vigastustesse," ütles Turgumbajev.

Ajakirjanduse teatel oli tegemist piirkonnas elavate kasahhide ja vähemusrahva hueide ehk dunganite vahelise kokkupõrkega, millest võtsid osa sajad inimesed.

Turgumbajevi sõnul said politseinikud avaliku korra kaitsmiseks ja ebaseaduslike toimingute ärahoidmiseks ametnikuülesandeid täites mitmesuguseid vigastusi, neist kaks olid kuulihaavad.

Organisaatorid kutsusid sotsiaalsete võrgustike kaudu kodanikke üles ebaseaduslikele toimingutele, väitis siseminister. Tema sõnul viis see konflikti eskaleerumiseni ja rahutuses osalejate arvu suurenemiseni. Selle tulemusel saabus naaberasulatest veel umbes 300 inimest.

"Praegu on kinni peetud 47 inimest, nad viidi politseiosakonda. Neilt konfiskeeriti kaks jahipüssi," ütles Turgumbajev.

Tema sõnul toimub juhtunu kohtueelne uurimine Kasahstani kriminaalkoodeksi artikli 272 ("Rahutuste korraldamine ja nendes osalemine") ning artikli 99 ("Tahtlik tapmine") alusel. Huligaansete tegude tagajärjel sai esialgsetel andmetel kahjustada üle 30 eramu, 15 kaubandusobjekti ja 23 autot.

"Avaliku korra tagamiseks saadeti Masanchi külla täiendavad politseijõud. Kokkupõrgetes osalejad avaldasid politseile aktiivselt vastupanu. Huligaanid kasutasid metallesemeid, kive ja tulirelvi, "ütles Turgumbajev.

Politsei operatiivmeetmete tulemusel konflikt lokaliseeriti, teatas siseminiter.