Kanada peaminister Trudeau vallandas suure furoori peale suursaadiku Hiinas

 (12)
Kanada peaminister Trudeau vallandas suure furoori peale suursaadiku Hiinas
Foto: AP

Kanada peaminister Justin Trudeau ütles laupäeval, et palus esitada lahkumisavalduse Kanada suursaadikul Hiinas John McCallumil, kes põhjustas oma kommentaariga rahvusvahelist furoori.

68-aastane McCallum valmistas Trudeau liberaalsele valitsusele piinlikust, kui ütles, et Hiina telefonitootja Huawei finantsjuht Meng Wanzhou võiks veenda riiki ennast mitte Ameerika Ühendriikidele välja andma, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Ta ütles ajalehe Toronto Star teatel eelmisel nädalal, et see, kui USA väljaandmistaotlusest loobuks, oleks suurepärane Kanadale.

Opositsiooni parlamendisaadikud ja endised suursaadikud süüdistasid McCallumit lubamatus poliitilises sekkumises afääri, mis juba ammu halvendab riikidevahelist läbisaamist.

Seotud lood:

"Ma palusin esitada ja rahuldasin John McCallumi tagasiastumise Kanada suursaadikuna Hiinas," teatas Trudeau lähemate põhjendusteta avalduses laupäeval. Veterandiplomaatide sõnul oli see esimene kord ajaloos, mil Kanada peaminister on otsustanud suursaadiku ametlikult vallandama.

Huawei looja tütar Meng arreteeriti eelmisel kuul Vancouveris seoses süüdistusega, et ta astus üle USA sanktsioonidest, ajades äri Teheraniga.