Juštšenko kutsub vastupanule

 (32)
Viktor Juštšenko sp64dfe9
Reuters/Scanpix

Ukraina valimistel riigi valimiskomisjoni poolt kolme protsendiga kaotajaks tunnistatud opositsiooni kandidaat, läänemeelne Viktor Juštšenko moodustas nõukogu „Võim rahvale” ning kutsub inimesi vastupanuliikumises osalema.

Juštšenko kõneles 50 000 inimesele Kiievi Iseseisvusväljakul, kus lükkas tagasi keskvalimiskomisjoni ametlikud valimistulemused kui pettuse, teatab Euronews.

Juštšenko koduleheküljel on pressiteade, mis edastab tema kampaania tegevusplaani.

Selles väidetakse, et osades idapoolsetes rajoonides oli hääletajaid üle 100 protsendi nimekirjadesse kantutest, ning paljudes valimisjaoskondades ei lubatud sisse ei opositsiooni esindajaid ega rahvusvahelisi vaatlejaid.

Juštšenko kuulutas ennast rahva presidendiks ning ütles, et moodustatud on rahva vastupanuliikumine „ausate valimiste kaitseks”.

Juštšenko nõuab nende valimisjaoskondade tulemuste tühistamist, kus hääletamas käis üle 100 protsendi valijatest, üle 10 protsendi valimistest toimus liikuva valimiskastiga või kuhu ei lastud sisse vaatlejaid.

Lisaks soovib Juštšenko kokku kutsuda parlamendi eriistungi, millel avaldatakse umbusaldust keskvalimiskomisjonile.

Ühtlasi kutsus ta üles inimesi avaldama meelt valitsuse vastu.

Kinnitamata andmetel on Juštšenko kohtunud ka sõjaväe esindajatega ning saavutanud nende toetuse vastasseisus võimudega.