Johnson & Johnson alustab USA-s neljandana koroonavaktsiini kolmanda faasi katsetusi

 (7)
Johnson & Johnson alustab USA-s neljandana koroonavaktsiini kolmanda faasi katsetusi
Foto: ROBIN UTRECHT/SIPA

USA-s alustatakse täna Johnson & Johnsoni koroonaviiruse vaktsiini kandidaadi kolmanda faasi katsetustega. Ühe doosi vaktsiini katsetustes osaleb kuni 60 000 täiskasvanut USA-s ja mujal.

Kolmanda faasi katsetused algavad viivitamatult ja esimesed osalejad saavad oma doosid juba täna, teatas Johnson & Johnsoni teadusjuht dr Paul Stoffels ajakirjanikele. Vaktsiinikandidaadi arendas välja Johnson & Johnsoni tütarfirma Janssen Pharmaceutical Companies, vahendab CNN.

Johnson & Johnson on nüüd neljas ettevõte, mis alustab USA-s koroonaviiruse vaktsiini ulatuslikke kliinilisi katsetusi. Enne on seda teinud Moderna, Pfizer/BioNTech ja AstraZeneca.

Kui teised vaktsiinikandidaadid vajavad kaht doosi, siis Johnson & Johnsoni kandidaati uuritakse ühe doosi vaktsiinina, mis peaks tulemuste saamist kiirendama.

Vaktsiini esimese ja teise faasi katsetuste esialgsed tulemused USA-st ja Belgiast viitavad sellele, et vaktsiini ainus doos tekitab immuunreaktsiooni ja on piisavalt ohutu, et liikuda edasi suureulatuslikele katsetustele. Kolmanda faasi katsetused viiakse läbi koostöös USA föderaalvalitsuse koroonaviiruse vaktsiini programmiga Operation Warp Speed.

Katsetused toimuvad Argentinas, Brasiilias, Colombias, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Mehhikos, Peruus, Tšiilis ja USA-s.

Koos Suurbritannia valitsusega kavatseb Johnson & Johnson läbi viia eraldi kolmanda faasi katsetused, et uurida kahe doosi efektiivsust.

Kui vaktsiin osutub ohutuks ja efektiivseks, loodab Johnson & Johnson saada sellele USA Toidu- ja Ravimiadministratsioonilt kasutusloa 2021. aasta alguses. Toota kavatsetakse miljard doosi aastas.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!