Jeemeni välisminister kutsus Pärsia lahe riike sealsesse sisevõitlusse sekkuma


Jeemeni välisminister kutsus Pärsia lahe riike sealsesse sisevõitlusse sekkuma
Foto: SALEH AL-OBEIDI, AFP

Jeemeni välisminister Riad Yassin kutsus Pärsia lahe äärseid araabia riike sekkuma, et takistada šiiitlike Houthi mässuliste edasiliikumist riigi lõunaossa.

Houthid kukutasid eelmisel kuul president Abdrabbuh Mansour Hadi, kes põgenes riigi lõunaosa sadamalinna Adenisse, vahendab BBC News.

Nädalavahetusel hõivasid Houthid Jeemeni suuruselt kolmanda linna Taizi ja jõudsid Adenile lähemale. ÜRO on hoiatanud, et Jeemen on kodusõja äärel.

President Hadile alluv välisminister Yassin ütles Saudi Araabia ajalehele Asharq al-Awsat, et palus kuueliikmelise Pärsia lahe koostöönõukogu (GCC) sekkumist, täpsustamata samas, mida see peaks tähendama.

Samuti ütles Yassin, et palus ÜRO-l ja GCC-l kehtestada lennukeelutsoon pärast seda, kui lennukid ründasid nädalavahetusel presidendipaleed Adenis.

Houthide esiletõus on pannud GCC ja eriti sunniitide kontrolli all oleva Saudi Araabia muretsema. Saudi Araabia süüdistab Houthisid selles, et nad on regionaalse rivaali, šiiitliku Iraani käsilased.

Saudi Araabia välisminister Saud al-Faisal hoiatas esmaspäeval, et Pärsia lahe riigid võivad Hadi toetuseks tegevusse asuda.