Jatsenjuk Donetskis: keegi ei kavatse kunagi hakata vene keele õigusi piirama

 (460)
Jatsenjuk Donetskis: keegi ei kavatse kunagi hakata vene keele õigusi piirama
Foto: Efrem Lukatsky, AP

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk rõhutas Donetskit külastades, et tuleb teha kõik, et Ukraina jääks ühtseks riigiks ning et iga inimene tunneks end vabana ja võimelisena kesk- ja kohalikku võimu mõjutama, et tunda end mugavalt.

Jatsenjuk rõhutas taas, et riigi valitsus ja keskvõim ei ole valmis kuulama mitte ainult iga regiooni, vaid ka riigi iga elaniku arvamust, vahendab NEWSru.ua.

Jatsenjuki sõnul on praegu vajalik arutada põhiseaduse muutmist ning uurida oblastiadministratsioonide kui jäänukite kaotamise võimalust ja üleminekut territooriumide juhtimisele kohapealt.

„Oblastinõukogu peab valima oma täitevkomitee, millele lähevad üle finantsmajanduslikud ja administratiivsed volitused,“ ütles Jatsenjuk.

Jatsenjuk rõhutas, et president peab tasakaalustama võimu keskuse ja regioonide ning erinevate keskvõimuorganite vahel.

Jatsenjuk märkis, et riigi lagunemise takistamiseks peab keeleküsimus olema alati üks peamistest. Ta kinnitas veel kord, et seadus, mis andis vähemuskeeltele kohaliku asjaajamiskeele õigused, kehtib.

„Mitte keegi ei kavatse mitte kunagi hakata vene keelt ega õigust selles Ukrainas rääkida piirama,“ ütles Jatsenjuk.

Jatsenjuki sõnul on praegu peamine ülesanne säilitada rahu ja riigi terviklikkus.

Jatsenjuki sõnul peab ülemraada vastu võtma seaduse kohalike referendumite kohta, mis annaks regioonide elanikele võimaluse avaldada arvamust neile eluliselt tähtsate küsimuste kohta.