„Jah, ma olin juba teadlik.“ Tiibeti usujuht dalai-laama teadis budistlike õpetajate seksuaalrünnakutest laste vastu

 (22)
„Jah, ma olin juba teadlik.“ Tiibeti usujuht dalai-laama teadis budistlike õpetajate seksuaalrünnakutest laste vastu
Foto: Anni Õnneleid

Tiibeti usujuht dalai-laama ütles Hollandit väisates, et ta oli teadlik buda munkade seksuaalkuritegudest juba ammu. Esimest korda kuulis ta neist 1990. aastatel.

Ajakirjandus tundis huvi dalai-laama seisukoha vastu pärast seda, kui grupp budiste tuli avalikkuse ette petitsioonidega, paludes kohtumist Tiibeti usujuhiga, väites, et neid kasutati usuõpetajate poolt seksuaalselt ära, vahendab uudisteagentuur AFP.

Usujuht oli nõus ohvritega kohtuma ja ka ajakirjanikele oma seisukohti sel teemal jagama.„Jah, ma juba teadsin neid asju, selles ei ole midagi uut,“ nentis dalai-laama, lisades, et kuulis seesugusest probleemist esimest korda juba kahekümne viie aasta eest ühel konverentsil.

Ta mõistis seksuaalse ahistamise hukka ja ütles, et neil usuõpetajatel ei ole tegelikult mingit austust Buddha õpetuste vastu.

Ajakirjandusse on viimastel kuudel jõudnud mitu juhtumit, kus mitmetes riikides on buda munkadel tulnud teha võimudega tegemist seoses süüdistustega oma noorte õpilaste seksuaalses ahistamises ja ärakasutamises.