Jaapani mees elas üle mõlemad tuumaplahvatused

 (27)
Jaapani mees elas üle mõlemad tuumaplahvatused
UPPA/Photoshot

93-aastasest Jaapani mehest on saanud esimene inimene, kes on kinnitatud andmetel üle elanud mõlemad Teise maailmasõja lõpus USA poolt Jaapanile visatud tuumapommide plahvatused.

Tsutomu Yamaguchi oli juba varem kinnitatud 9. augustil 1945 Nagasakis toimunud tuumaplahvatuse hibakushaks ehk radiatsiooni üleelanuks, kuid nüüd on saadud ametlik kinnitus ka sellele, et Yamaguchi elas kolm päeva varem üle tuumarünnaku Hiroshimale, vahendab Associated Press.

6. augustil 1945 oli Yamaguchi ärireisil Hiroshimas, kui USA pommitaja B-29 kukutas linnale aatomipommi. Yamaguchi sai ülakehale tõsiseid põletushaavu ja veetis öö Hiroshimas. Seejärel naasis ta oma kodulinna Nagasakisse just selleks ajaks, kui toimus tuumarünnak sellele linnale.

Tuumarünnakutes ellujäänutele on Jaapanis ette nähtud riiklikud hüvitised, sealhulgas igakuine elatusraha, tasuta arstlik kontroll ja matusekulud. Yamaguchi hüvitisi siiski ei kahekordistata.

Jaapan on ainuke riik, mille vastu on korraldatud tuumarünnakud. Hiroshimas hukkus 140 000 inimest ja Nagasakis 70 000.

Yamaguchi on üks 260 000 inimesest, kes tuumarünnakutes ellu jäid. Neil on radiatsiooni tõttu tekkinud mitmeid haigusi, sealhulgas vähktõbesid ja maksakahjustusi.