Jaapan tõstab Hiina ohu tõttu kaitsekulutusi ja saab esimest korda pärast maailmasõda lennukikandjad

 (11)
Jaapan tõstab Hiina ohu tõttu kaitsekulutusi ja saab esimest korda pärast maailmasõda lennukikandjad
Mereväelased kopterilaeval Kaga, mis ehitatakse ümber lennukikandjaksFoto: Reuters

Jaapani valitsus teatas täna, et kulutab järgmisel viiel aastal relvajõududele rekordilised 27 triljonit jeeni (211 miljardit eurot) ja suurendab mere- ja õhujõude.

Eelmise viie aasta eelarvega võrreldes tõusid sõjalised kulutused kahe triljoni jeeni (15,6 miljardi euro) võrra. Täna avaldatud kaitseplaanis lisatakse, et riik ostab järgmise kümne aasta jooksul õhujõududele juurde 45 varghävitajat F-35B ja ehitab kaks kopterilaeva ümber lennukikandjateks. Samuti ostetakse kaks raketitõrjesüsteemi Aegis, mida põhjendatakse Põhja-Korea rakettidest tuleneva ohuga.

Kaitseplaanis öeldakse, et kuigi USA jääb maailma võimsaimaks riigiks, on oodata suurriikide vahelise rivaalitsemise süvenemist ning Hiina ja Venemaa väljakutseid lähipiirkondades kehtivale korrale. Kaitseplaanis lisatakse, et Jaapan tunneb sügavat muret Hiina relvajõudude tegevuse laiendamise pärast Vaiksel ookeanil.

Pärast Teist maailmasõda pole Jaapan kordagi lennukikandjaid omanud. Varasemad valitsused on sellise sammu välistanud. Peaminister Shinzo Abe valitsuse kinnitusel ei lähe otsus vastuollu Jaapani põhiseadusega, mis nõuab, et relvajõude kasutataks ainult kaitseotstarbel.