Jaapan palus 1965 USA tuumarünnakut Hiina vastu

 (9)
Jaapan palus 1965 USA tuumarünnakut Hiina vastu
Scanpix

Hiljuti avaldatud dokumentidest selgub, et Jaapan palus 1965. aastal USA-d, et see oleks valmis ründama Hiinat tuumarelvaga, kui Jaapani ja Hiina vahel puhkeks sõda.

Jaapan, kes on ainuke tuumarünnaku üle elanud riik, on pikka aega nõudnud tuumarelvade kaotamist. 1974. aastal sai endine peaminister Eisaku Sato selle eest Nobeli rahupreemia, vahendab AFP.

Välisministeeriumi avalikustatud dokumendid näitavad, et just Sato nõudis USA tuumarünnakut Hiina vastu, kui Jaapani ja Hiina vahel peaks sõda puhkema.

Diplomaatiliste dokumentide järgi ütles Sato tollasele USA kaitsesekretärile Robert McNamarale, et loodab sõja korral USA viivitamatut tuumavastulööki.

Sato ütles ka, et lubab USA-l kasutada Jaapani territoriaalvesi, kuid mitte maismaaterritooriumi, tuumarelvade transpordiks.

Jaapani valitsuse esindaja Takeo Kawamura kaitses esmaspäeval endist peaministrit, märkides, et Hiina oli just korraldanud esimesed tuumakatsetused.

„Me võime kokkuvõtteks öelda, et ühtegi tuumarelva pole Jaapanisse toodud,” ütles Kawamura, kes on Sato liberaaldemokraatliku partei liige.

Sato oli Jaapani peaminister aastatel 1964-1972, mis teeb temast kõige kauem ametis olnud peaministri.