Jaapan ei ole nõus APEC-i raames Hiina ja Lõuna-Koreaga kohtuma


Jaapan ei ole nõus APEC-i raames Hiina ja Lõuna-Koreaga kohtuma
AP/Scanpix

Jaapan ei pea eelseisva Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö (APEC) tippkohtumisel kõnelusi Hiina ega Lõuna-Korea liidritega, välistas peaminister Yoshihiko Noda reedel arutelu vaidlusaluste saarte üle.

Mitteametlikku vestlust kahe riigi juhtidega laupäeval ja pühapäeval Vladivostokis peetaval tippkohtumisel Noda siiski ei välistanud, vahendab BNS.

"Hetkel ei ole meil kavas ametlikku tippkohtumist Lõuna-Korea presidendi Lee Myung-baki ega Hiina presidendi Hu Jintaoga. Aga kui tekib võimalus, näiteks juhusliku vestluse käigus, siis ma tahaksin küll neile Jaapani seisukoha edastada," ütles Noda ajakirjanikele.

Jaapani suhted Hiina ja Lõuna-Koreaga on sassis kahtede saarte pärast. Üks neist on saarestik koreakeelse nimega Dokdo, jaapanlaste jaoks Takeshima, mis on toonud kaasa Tokyo ja Souli diplomaatilise tüli.

Pekingiga vaieladakse Ida-Hiina meres asuvate Senkaku saarte pärast, mida hiinlased nimetavad Diaoyuks. Viimaste teadete kohaselt tahab Jaapani valitsus asustamata saared omanikult ära osta.