Itaalia sattus poliitilisse kriisi EL-i taastefondi raha jagamise pärast

 (3)
Itaalia sattus poliitilisse kriisi EL-i taastefondi raha jagamise pärast
Giuseppe Conte ja Matteo RenziFoto: OLIVIER HOSLET, ANDREAS SOLARO, AFP

Itaalia tsentristist peaministri Giuseppe Conte koalitsioonivalitsus sattus kaosesse, kui endine peaminister Matteo Renzi oma väikese erakonna sellest välja tõmbas.

Renzi on vastu Conte plaanile 209 miljardi euro kulutamiseks Euroopa Liidu taastefondist, vahendab BBC News.

Renzi erakonna Italia Viva koalitsioonist lahkumine jätab Conte parlamendi ülemkojas senatis enamusest ilma.

Võimalikud on erakorralised valimised, aga Renzil on küsitluste järgi väga väike toetus. Teisipäeval avaldatud küsitlustulemuste järgi arvas 73% vastanutest, et Renzi tegutseb poliitilist kriisi vallandades enda isiklikes ja erakonna huvides.

Renzi 2019. aastal asutatud erakonna Italia Viva toetus on alla kolme protsendi, aga eile lahkusid valitsusest kaks selle ministrit, perekonnaminister Elena Bonetti ja põllumajandusminister Teresa Bellanova.

Poliitiline ebastabiilsus lisandub Itaalia juba niigi suurtele probleemidele. Riigis on pandeemia tõttu suurim majanduslangus pärast Teist maailmasõda. Koroonaviiruse tõttu on surnud üle 80 000 inimese.

Aastatel 2014-2016 Itaalia peaminister olnud Renzi väidab, et Euroopa Liidu raha tuleb paigutada lubavatesse ja innovatiivsetesse projektidesse. Renzi on vastu ka Conte plaanile panna raha jagama tehnokraatide nõukogu ning tahab, et Conte taotleks laenu Euroopa Stabiilsusmehhanismilt (ESM), et tugevdada Itaalia probleemide käes vaevlevat tervishoiusüsteemi.

Seotud lood:

Conte jaoks oleks ennetähtaegsed valimised kaks aastat enne õiget aega suur risk, sest küsitlused näitavad, et võidaksid Matteo Salvini paremäärmuslik Liiga ja selle liitlased.

Conte võib taotleda usaldushääletust parlamendis. Alamkojas on tema valitsuse kahel peamisel erakonnal, populistlikul Viie Tähe Liikumisel (M5S) ja vasaktsentristlikul Demokraatlikul Parteil enamus.

Conte võib teha ka ulatusliku valitsusremondi ja pakkuda Renzi erakonnale rohkem ametikohti. Sellisel juhul peaks ta president Sergio Mattarellale tagasiastumisavalduse esitama ja laskma end uuesti valitsuse moodustajaks nimetada, juhtides siis uuenäolist koalitsiooni.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!