ISISe pruut, kes tahtis Londonisse naasta, jäi ilma nii kodakondsusest kui lapsest

 (86)
ISISe pruut, kes tahtis Londonisse naasta, jäi ilma nii kodakondsusest kui lapsest
Foto: Reuters

Tüdruk, kes põgenes nelja aasta eest 15-aastasena Suurbritanniast Süüriasse, et asuda elama Islamiriiki, avaldas hiljuti soovi endisele kodumaale naasta, ent jäi selle peale hoopis kodakondsusest ilma. Õnnetuseks suri sel nädalal ka tema vastsündinu.

Theresa May valitsus otsustas mõne nädala eest, et jätab Shamima Begumi kodakondsusest ilma, põhjendades seda sellega, et naine kujutab oma endise kodumaa julgeolekule ohtu ning tal on oma ema kaudu võimalik vajadusel taotleda ka Bangladeshi kodakondsust, vahendab uudisteleht The Guardian.

Värske teade, et 19-aastase Bengumi laps suri, tõi kriitikat May valitsuse aadressil, mis selle peale tõdes, et iga lapse surm on tõepoolest tragöödia, ent rõhutas, et tuleb arvestada ka sellega, millistel kaalutlustel naine kodakondsusest ilma jäeti.

Toona 15-aastane Bethnal Greeni akadeemia õpilane Begum lahkus eakaaslastest kooliõdede Amira Abase ja Kadiza Sultanaga 2015. aasta veebruaris Suurbritanniast, suundudes Türki ja sealt edasi juba Süüriasse, asudes elama terroriorganisatsiooni toona de facto pealinna Raqqasse, kus ta abiellus Hollandist pärit pühasõdalasega.

Tüdruk pälvis hiljuti taas avalikkuse tähelepanu pärast seda, kui ajalehe The Times reporter leidis ta eelmisel kuul rasedana ühest Põhja-Süüria põgenikelaagrist. Ta ütles usutluses, et soovib peagi sündiva lapse pärast naasta oma endisele kodumaale Suurbritanniasse, ning jutustas elust pühasõdalaste juhtimisel ja oma kahe esimese lapse surmast seoses meditsiilise abi puudumisega.

Just kolmandat korda rasedaks jäämine veenis teda terroriorganisatsiooni viimasest kantsist lahkuma.

„Olin nõrk. Ma ei suutnud enam kannatada raskusi, mida lahinguväljal olemine kaasa tõi. Aga ma olin ka hirmul, et kui ma jään, siis mu veel sündimata laps võib surra nagu mu kaks eelmist last,“ ütles ta eelmisel nädalal enne väidetava poja sündimist. „Just seetõttu tahan ma väga Suurbritanniasse tagasi minna, sest ma tean, et tema eest hoolitsetakse, vähemalt tervise mõttes.“

19-aastane Begum lubas eelmisel kuul, et teeb „kõik, mida nõutakse, et saaks kodumaale naasta ja vaikselt oma lapsega koos elada“. Oma elu kohta äärmusrühmituse Islamiriik territooriumil ütles ta, et see oli „tavaline, normaalne elu“. Ta märkis, et ei kahetse sinna minemist, ent leidis, et Islamiriik ei vääri enam võitu.