Iraanis suri koroonaviirusesse riigi kõrgeimat juhti ajatolla Khameneid nõustava kogu liige

 (60)
Iraanis suri koroonaviirusesse riigi kõrgeimat juhti ajatolla Khameneid nõustava kogu liige
Foto: HAIDAR HAMDANI, AFP

Iraanis suri täna koroonaviirusesse riigi kõrgeimat juhti, ajatolla Ali Khameneid nõustava kogu 71-aastane liige Mohammad Mirmohammadi, teatas riigiraadio. Tegemist on esimese koroonaviirusesse surnud tippametnikuga Iraanis, kuigi haigestunud on neid mitu.

Mirmohammadi suri riigiraadio teatel ühes Teherani haiglas, vahendab Associated Press.

Haigete hulgas on Iraanis veel asepresident Masoumeh Ebtekar ning Iraani valitsuse koroonaviirusevastase töögrupi juht ja tervishoiuministri asetäitja Iraj Harirchi, kes püüdis viiruse leviku ulatust pisendada, enne kui ise haigestus.

Iraan on teatanud 978 nakatumis- ja 54 surmajuhtumist. Eksperte paneb muretsema, et Iraani suremusprotsent – 5,5 – on palju suurem kui teistes riikides, mis viitab sellele, et nakatumiste arv võib seal olla palju suurem, kui ametlikud numbrid näitavad.

Iraani välisministeerium andis täna interneti kaudu pressikonverentsi, kus oli juttu koroonaviirusest ja lükati tagasi USA välisministri Mike Pompeo abipakkumine.

Seotud lood:

„Me ei arvesta sellise abiga ega ole valmis vastu võtma sõnalist abi,” ütles Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Abbas Mousavi, lisades, et Iraan on alati olnud USA kavatsuste suhtes kahtlustav, ja süüdistades USA valitsust katses iraanlaste vaimu haiguspuhangu ajal nõrgestada.

Kuigi Iraan on sulgenud viiruse levikut takistada püüdes koolid ja ülikoolid, on suured šiiidi mošeed avatuks jäänud, vaatamata tsiviilvõimude üleskutsele need sulgeda. Viirus ongi enim levinud pühades linnades Mashhadis ja Qomis, kus on suured pühamud. Šiiitidel on kombeks mošeid puudutada ja suudelda. Võimud on püüdnud mošeid desinfitseerimisvahendiga puhastada.

Politsei vahistas mehe, kes postitas video, milles lakkus Mashhadis Imaam Reza mošee metalltara. Sinna on maetud Iraani tähtsaim šiiidi pühak. Mees ütles videos, et lakkus metalli, et teised saaksid rahuliku meelega pühamut külastada.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!