Iraanis protestitakse kütusepiirangu ja -hinnatõusu vastu

 (13)
Iraanis protestitakse kütusepiirangu ja -hinnatõusu vastu
Foto: reuters

Täna jätkuvad mitmetes Iraani linnades protestid, mis said alguse laupäeva õhtul seoses tõusvate kütusehindadega, teatas Associated Press.

Aktsioonid toimusid Teheranis, Mashhadis, Sirjanis ning Khuzestani provintsis. Kohaliku meedia teatel üritasid meeleavaldajad Sirjanis naftahoidlaid põlema süüdata, kuid politsei suutis nad enne peatada.

AP teatel pole veel selge, kas protestijate seas sai keegi ka vigastada või kas politsei võttis kellegi vahi alla.

Agentuur selgitab, et praegused protestid ei ole veel siiski 2017. ja 2018. aasta aktsioonide tasemel: toona tapeti vähemalt 25 inimest ja veel 5000 peeti kinni.

Ametivõimud kehtestasid isiklikele sõiduautodele piirangu, mille kohaselt võib tavahinnaga tankida kuni 60 liitrit kütust kuus. Ühtlasi tõstsid võimud aga üleüldist kütusehinda: kui varem pidid iraanlased liitri bensiini eest maksma 10 000 riaali, siis nüüd on selleks summaks 15 000 riaali. Kui ületatakse aga kuunorm, tuleb iga ületatud kütuseliitri eest välja käia 50% rohkem - kuni 30 000 riaali.

Iraani suhete halvenemine USA-ga ja probleemid tuumakokkuleppega on riigi majandusprobleeme märkimisväärselt süvendanud.