Iraanil võib olla tuumapommiks piisavalt uraani

 (20)
Iraanil võib olla tuumapommiks piisavalt uraani
Scanpix

Rahvusvahelise aatomienergiaagentuuri IAEA sel nädalal avaldatud raport näitab, et Iraan võib olla kogunud piisavalt rikastatud uraani, et luua tuumapomm.

IAEA usub, et Iraan on kogunud 630 kilogrammi madala rikastusastmega uraani. Augusti lõpus oli seda 480 kilogrammi. Mõnede ekspertide arvates on seda piisavalt, et toota sama suurusega tuumalõhkeseadeldis kui see, mida ameeriklased kasutasid Teise maailmasõja lõpus Jaapani linna Nagasaki hävitamiseks, kirjutab The Times.

IAEA teatas, et Iraan teeb pingsalt tööd, et kahekordistada oma uraani rikastamiseks kasutatavate tsentrifuugide arvu. Euroopa diplomaatide sõnul võib Iraanil aasta lõpuks olla töötamas 6000 tsentrifuugi ning uue aasta alguses on kavas lisada veel 3000.

USA president George Bush kohtub esmaspäeval Valges Majas Iisraeli peaministri kohusetäitja Ehud Olmertiga.

Luureallikad on teatanud The Timesile, et Iisraeli ennetava sõjalise löögi tõenäosus Iraani tuumaobjektide pihta on viimastel nädalatel muutunud märkimisväärselt suuremaks. Selline operatsioon nõuab USA-lt vähemalt vaikivat koostööd, sest Iisraeli sõjalennukid peaksid lendama läbi USA kontrolli all oleva Iraagi õhuruumi.