Iraani arst: koroonaviirus on halvanud kogu meie tervishoiusüsteemi

 (11)
Iraani arst: koroonaviirus on halvanud kogu meie tervishoiusüsteemi
Foto: Rouzbeh Fouladi, ZUMAPRESS.com

Täna, kui Iraanis tähistatakse pärsia uut aastat Nowruzi, on tõsine mure, et valitsus pisendab koroonaviiruse epideemia tegelikku ulatust ja see võib kiiresti palju hullemaks muutuda.

BBC-le rääkis olukorrast Iraanis haiglaarst Mohammad (nimi muudetud) kes töötab riigi põhjaosa Gilani provintsis ja ei ole ome perekonda näinud 14 päeva. Ta on kaotanud kolleege, sõpru ja oma õpetaja meditsiinikoolis, kes hiljuti viiruse ohvriks langes.

„Asi pole ainult meie haiglas. Koroonaviiruse puhang on halvanud meie kogu tervishoiusüsteemi,“ ütles Mohammad. „Personali moraal on väga madal. Meie pered on nii mures ja me oleme tohutu surve all.“

Mohammadi nimi on muudetud, sest valitsuse vastu sõnavõtmine võib kaasa tuua vahistamise. BBC-le on rängast olukorrast Iraani põhjaprovintsides rääkinud ka teised arstid, kelle arvates on valitsuse tegevus allapoole arvestust.

„Meil pole isegi piisavalt maske. Meie meditsiinitöötajad surevad igapäevaselt,“ ütles Mohammad. „Ma ei tea, kui palju inimesi on surnud, aga valitsus püüab kriisi tõelist ulatust varjata. Nad valetasid puhangu alguspäevil.“

Lisaks sellele on 16 riiki väitnud, et on saanud viirusejuhtumeid Iraanist. Need on Iraak, Afganistan, Bahrein, Kuveit, Omaan, Liibanon, Araabia Ühendemiraadid, Kanada, Pakistan, Gruusia, Eesti, Uus-Meremaa, Valgevene, Aserbaidžaan, Katar ja Armeenia.

Seotud lood:

Võimude kriitikute väitel on valitsus jätkanud puhangu pisendamist.

Esimeses teates 19. veebruaril käskis valitsus viiruse pärast mitte muretseda. Kõrgeim juht ajatolla Ali Khamenei süüdistas Iraani vaenlasi ohuga liialdamises.

Nädal hiljem, kui juhtumite ja surmade arv kasvas, kordas president Hasan Rouhani Khamenei juttu ning hoiatas vandenõuteooriate ja hirmukülvamise eest vaenlaste poolt.

Hiljuti teatasid riigi kontrollitud telekanalid, et koroonaviirus võib olla USA toodetud biorelv, ja ajatolla Khamenei teatas Twitteris „bioloogilisest rünnakust“.

Tänase seisuga on Iraanis ametlikel andmetel surnud ligi 1300 inimest ja nakatunud ligi 18 000.

Arstid peavad nüüd üles panema ajutisi välihaiglaid. Üks intensiivraviarst kirjeldas, kuidas kohalik jalgpallistaadion on voodeid täis, et patsientide hulgaga toime tulla.

Kõik arstid ütlesid BBC-le, et nende kogemuste põhjal peab ametlik statistika olema palju väiksem kui tegelikkus.

Üks arst Golestani provintsist ütles, et tema haiglasse tuleb keskmiselt 300 patsienti päevas. Tema hinnangul on neist 60-70% koroonaviirusesse nakatunud. Ressursside puudumise tõttu võetakse haiglasse sisse aga ainult kriitilised haiged.

Ametlik statistika võtab aga arvesse ainult haiglasse võetud patsiendid.

Arsti sõnul on ta kaotanud viimase kahe nädala jooksul keskmiselt viis patsienti päevas. Tihti juhtub nii, et selleks ajaks, kui koroonaviiruse testimiskomplekt kohale jõuab, on patsient juba surnud.

Masendav on arstide jaoks ka kolleegide kaotamine. Arstid teatasid, et on hiljuti kaotanud mitmeid kolleege.

Üks juhtum oli 25-aastase Narjes Khanalizadeh’ surm. Tegemist oli õega Lahijani linnast, kes suri veebruari lõpus. Foto temast levis sotsiaalmeedias, aga valitsus eitas, et ta suri COVID-19-sse.

Riiklikud telekanalid näitasid jätkuvalt lõbusaid ja kartmatuid meditsiinitöötajaid, kes võitlevad vapralt viiruse vastu ja päästavad patsiente. Veidi pärast seda kinnitas aga Narjesi surma koroonaviirusesse Iraani õdede organisatsioon.

Koroonaviirus COVID-19

 • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
 • Olulised telefoninumbrid:
  • 1247 – Käitumisjuhised eriolukorras toimetulekuks ja koroonaviirusega seotud küsimustes (24h, tasuta)
  • 1220 – Perearsti nõuandetelefon eesti ja vene keeles, pakub meditsiinialaseid nõuandeid ja konsultatsiooni (24h, tasuta)
  • 53 01 9999 – Välisministeeriumi konsulaarinfo, kui oled välismaal hätta jäänud (24h)
  • 112 – Hädaabinumber kiirabi, pääste ja politsei kutsumiseks (24h, tasuta)
 • COVID-19 sümptomid on sarnased gripi sümptomitele. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused.
 • Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
 • Valitsus kehtestas viiruse kiire leviku tõttu 1. maini eriolukorra. Loe lähemalt, mida see kaasa toob!
 • Pärast välismaalt naasmist peavad nii Eesti elanikud kui ka välisriigi kodanikud olema kaks nädalat isolatsioonis. Loe lähemalt Välisministeeriumi kodulehelt!
 • Loe lähemalt koroonaviirusest Terviseameti kodulehelt!