Iraan on blokeerinud juurdepääsu 5 miljonile saidile

 (17)
Iraan on blokeerinud juurdepääsu 5 miljonile saidile
Foto: Ilmar Saabas

Iraani võimud on kokku blokeerinud ligipääsu rohkem kui viiele miljonile interneti leheküljele, sest nende sisu on hinnatud amoraalseks ja ühiskonna vastaseks.

Võimud teates ei täpsustata, kas need koduleheküljed blokeeriti korraga või on Teheran lihtsalt kokku lugenud kõik aja jooksul blokeeritud saidid, vahendab infoagentuur AFP.

Blokeeritud saitide sekka näiteks kuulub sotsiaalvõrgustik Facebook, aga ka videoportaal YouTube. Lisaks on piiratud juurdepääs uudisportaalidele.

Iraani peaprokuröri Abdolsamad Khoram Abadi teatas, et „vaenlased“ võtavad interneti kaudu ette rünnakuid iraanlaste religioosse iseteadvuse vastu. Ta märkis, et internet tekitab sotsiaalset, poliitilist, majanduslikku ja moraalset laostumist ning lisas, et interneti tehtav ühiskondlik kahju on märksa suurem kui näiteks satelliittelevisiooni oma.

Iraanis on 21 miljonit interneti kasutajat. Iraan on üks kahekümnest suurima interneti kasutajate arvuga riikidest.

Iraani juhtkond piirab juurdepääse üleilmsele arvutivõrgule juba mitu aastat. 2006. aastal suleti juurdepääs pärsiakeelsele BBC Newsile ning langetati ühenduskiirust. 2007. aastal blokeeris Teheran kogemata isegi juurdepääsu suurimale otsingusüsteemile Google.