Iraan ja suurriigid jõudsid tuumaprogrammi osas kokkuleppele

 (10)
Catherine Ashton
Catherine AshtonFoto: Ilmar Saabas

Iraan ja suurriigid jõudsid ööl vastu pühapäeva tuumaprogrammi osas kokkuleppele, teatas Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton.

"E3+3 ja Iraan jõudsid tuumaprogrammi osas kokkuleppele," vahendas BNS Ashtoni esindaja sõnu.

Üksmeele saavutamisest teavitas peagi pärast seda ka Iraani välisministeerium.

Läbirääkimised kestsid viis päeva järjest ja jõudsid osalejate endi hinnangul korduvalt ummikseisu. Iraani läbirääkija Abbas Araqchi kinnitas vaid mõni aeg enne kokkuleppele jõudmist, et riik sõlmib kokkuleppe vaid juhul, kui sellesse lisatakse punkt, mis lubab riigil uraani rikastada.

Valge Maja teatel lepiti kokku, et Iraan ei rikasta lähema poole aasta jooksul uraani üle viie protsendi taseme ning ühtlasi demonteerib seadmed, mis seda võimaldaksid.

Iraani välisminister Javad Zarif hoiatas varem päeval, et tuumakõnelused maailma juhtriikidega on jõudnud kriitilisse etappi ning Teheran ei kavatse alluda "ülemäärastele nõudmistele". Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Venemaa ja USA ning Saksamaa välisministri saabumine Genfi "näitab kõneluste tõsidust", lisas ta.

Iraan soovis riigi majandust kahjustavate rahvusvaheliste sanktsioonide leevendamist, suurriigid aga ootasid Teheranilt tõestust, et riigi tuumaprogramm on rahuotstarbeline ega ole suunatud tuumarelva loomisele.

USA president Barack Obama väljendas ööl vastu pühapäeva sõlmitud Iraani tuumaleppe üle heameelt ja avaldas lootust, et tegemist on esimese sammuga suhete normaliseerumise teel.

Seotud lood:

Obama kinnitas ühtlasi, et Iraanile ei kehtestata lähima kuue kuue jooksul uusi sanktsioone, kui leppest kinni peetakse. Presidendi hinnangul on lepe tõepoolest piisavaks tagatiseks, et Iraan loobub tuumarelva väljatöötamisest, kuid Obama lisas, et mõistab ka Iisraeli skeptilist suhtumist selles osas.

Oma rõõmu väljendasid leppe üle ka Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton ja mitmed ühenduse riigipead.