Iraagis nimetati peaministrikandidaat

 (4)
Ibrahim al Jaafari
Reuters/Scanpix

Iraagi valimised võitnud šiiitlik valimisliit Iraagi ühendallianss nimetas Ibrahim al-Jaafari riigi peaministrikandidaadiks.

Ühtlasi teatas Iraagi islamirevolutsiooni kõrgemasse nõukogusse kuuluv ametnik, et teine konkurent sellele ametile, Ahmed Chalabi, on loobunud peaministri kohta taotlemast, teatab CNN.

Jaafari teatas eelmisel nädalal, et kui talle peaministri ametit pakutakse, võtaks ta selle vastu. Oma peamisteks eesmärkideks nimetas Jaafari turvalisuse, teenused ja majanduse.

Varem on ta laitnud maha nõude, et USA peaks oma väed kiiremas korras riigist välja viima.

Kuigi Jaafari pooldab seda, et Iraagi ametlik usk oleks islam on ta öelnud, et tulevane põhiseadus peab “põhinema austusel kõigi iraaklaste usu ja vabaduse vastu.”

58-aastane Jaafati on ametilt arst ja rahva hulgas populaarne, teda peetakse mõõdukaks šiiidiks. Ta soovib kaasata ka kurdid ja sunniidid oma valitsusse.

Jaafari Dawa partei on Iraani taustaga, vastuseisu tõttu Saddam Husseini režiimile oli Jaafari aastaid eksiilis. Vahevalitsuses oli Jaafari asepresident.

Varem on peaministrikandidaadina mainitud veel praegust rahandusministrit Adel Abdul Mahdit, kuid tema kandidatuur on praeguseks taandunud.