Iraagil polnud massihävitusrelvi, tunnistab USA

 (33)
Saddam Hussein
Reuters/Scanpix

USA relvainspektorite juhi raportikavandis tunnistatakse, et Iraagis ei leitud massihävitusrelvi, kuid olevat tõendeid Saddam Husseini kavatsusest relvaprogrammid taaselustada, ütlesid Ühendriikide valitsusallikad neljapäeval.

Charles Duelfer, kelle Luurekeskagentuur (CIA) määras Iraagi relvajahti juhtima, on jõudnud 1500 leheküljelise raportiga lõppjärku, kuid juba nüüd on teada, et selles tunnistatakse keemia- ja biorelvade puudumist.

Väidetavad massihävitusrelvad olid president George W. Bushi administratsiooni põhiargumendiks 2003. aasta märtsis Iraagi sõja alustamiseks, mille tulemusena kukutati Saddam Hussein.

Duelfer peaks oma tegevuse kokkuvõtte lõpetama lähinädalatel. Tema eelkäija David Kay ütles jaanuaris tagasi astudes, et Iraagil ei olnud sõja algushetkel suuri bio- ega keemiarelvavarusid.

USA välisminister Colin Powell tunnistas nädala algul, et tema arvates ei leita massihävitusrelvi Iraagist iial.

Kõige lähemal keelatud relvaprogrammile on Iraagi luureteenistuse salalaborid, milles võidi valmistada väikeses koguses bio- ja keemiarünnakuks kasutatavaid vahendeid, teatas ajaleht New York Times oma võrguväljaandes valitsusametnikele viidates.

Lehe sõnul jätab raport lahtiseks võimaluse, et keelatud relvad toimetati Iraagist teistesse riikidesse, kuid nimesid ei nimetata.