Iraagi president ei allkirjasta Tareq Azizi hukkamisotsust

 (10)
Iraagi president ei allkirjasta Tareq Azizi hukkamisotsust
AP/Scanpix

Iraagi president Jalal Talabani ütles, et ei kavatse allkirjastada riigi endise asepeaministri Tareq Azizi hukkamismäärust.

Talabani põhjendas seda Prantsuse telekanalile France 24 sellega, et on sotsialist ja oma sümpaatiaga Azizi suhtes, sest tegemist on Iraagi kristlasega. Lisaks sellele on Aziz Talabani sõnul vana mees, vahendab Reuters.

Iraagi ülemkohus mõistis Saddam Husseini lähimate abiliste hulka kuulunud Azizi surma oktoobri lõpus seoses islamistlike parteide suhtes toime pandud kuritegudega. Nii Vatikan kui Venemaa on palunud Iraagilt, et kohtuotsust ei viidaks humanitaarkaalutlustel täide.

Aziz nimetati Iraagi välisministriks 1983. aastal. Selles ametis oli ta kuni esimese Pärsia lahe sõjani ehk aastani 1991. Asepeaminister oli Aziz aastatel 1979 kuni 2003. 2003. aastal alistus ta pärast Saddami režiimi kokkukukkumist Ameerika Ühendriikide üksustele. Juba varasemast kannab Aziz pikka vanglakaristust.

Viisakate maneeride ja sujuva inglise keelega Aziz oli Saddaam Husseini režiimi üks vähestest esindajatest, kes pälvis rahvusvahelistel kõnelustel partnerite austuse.