Iraagi pealinna Bagdadit ähvardab surmarünnak

 (128)
Iraagi pealinna Bagdadit ähvardab surmarünnak
Foto: AFP, AP, Reuters, Scanpix

Iraaki enda kontrolli alla võttev äärmusislamistlik ISIS on pealinnast Bagdadist kõigest tunni aja autosõidu kaugusel, samal ajal kui riigi julgeolekujõud on iga hetk kokkuvarisemas, edastab mainekas USA ajaleht Washington Post.

Al-Qaidast inspireeritud ISIS-i (Iraagi ja Levanti Islamiriik) eestkõneleja Abu Muhammad al-Adnani kinnitas täna varahommikul, et juba õige pea on nad Bagdadis ja kavatsevad pealinna endale haarata. "Lahinguks on nad valmis."

Läänemaailma šokeerib ISIS-i sõdalaste välgukiirusel edasiliikumine. Kõigest päevaga on suudetud enda kontrolli alla võtta mitu linna - vähemalt suurem osa Tikriti, Erbili ja Baiji linnadest - ning nüüd käib lahing juba ka Samarras, mis asub pealinnast Bagdadist kõigest 125 kilomeetri kaugusel.

Ekspertide hinnangul on märgiline just Baji, mis on riigi suurim naftalinn, ning Tikriti, mis on eksdiktaatori Saddam Husseini kodulinn, väga järsk ründamine.

Iraagi julgeolekujõud on aga samal ajal kokkuvarisemas. Isegi peaminister Nouri Maliki tunnistas reeturite olemasolu relvajõududes ning just sellega ka valitsusvägede ebaedu põhjendas. Kuulutati välja erakorraline seisukord.

LOE KA: Iraak on kiirelt libisemas äärmuslaste korra alla