Iraagi konflikt lõi nafta hinna järsult lakke

 (47)
Iraagi konflikt lõi nafta hinna järsult lakke
Foto: Atef Hassan, Reuters/Scanpix

Maailmaturul valitseb Iraagis toimuva tõttu ärevus, päeval kerkis nafta hind viimase kaheksa kuu kõrgeimale tasemele ning kuna kriis tundub hetkel vaid süvenevat, naftalinn Kirkuk on hüljatud ja äärmusrühmitus lubab vallutada pealinna Bagdadi, pole hinna edasine tõus analüütikute hinnangul välistatud.

West Texas Intermediate toornafta hind kerkis hommikupoolikul New Yorgi börsil 1,5% võrra, 105,97 dollarini barreli eest. Londoni Brenti toornafta juuli futuur tõusis aga 1,6% võrra, 1,88 dollarile. Barreli hinnaks 111,77 dollarit, edastab majandusportaal Marketwatch.

Kõik märgid näitavad, et Iraagi valitus on olukorra üle kontrolli kaotanud. Riigi peaminister Nouri Maliki tunnistas reeturite olemasolu relvajõududes ja kutsus kogu rahvast üles relvi haarama. Inimeste huvi võitluseks on aga väga leige, pigem jäetakse oma kodud maha ning põgenetakse paikadesse, kuhu ei ole ISIS-i sõdalased veel jõudnud. Nineveh' provintsist, mis vallutati selle nädala alguses, põgenes eilse päeva jooksul lausa 500 000 inimest, sh ka sõjavägi;