Interpol: Kenya rünnaku võimalik aju Valge Lesk kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks

 (43)
Interpol: Kenya rünnaku võimalik aju Valge Lesk kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks
Foto: Interpol, AFP/Scanpix

Kenya pealinna Nairobi kaubamaja rünnaku taga, mistõttu sai surma rohkem kui poolsada inimest, on 2005. aasta Londoni pommirünnaku korraldaja Jermaine Lindsayga abielus olnud Samantha Lewthwaite, hüüdnimega Valge Lesk, kahtlustab kohalik politsei. Keenia palvel kuulutati ta täna Interpoli poolt rahvusvaheliselt tagaotsitavaks, edastab Guardian.

Lewthwaite'i puhul anti välja nn punane hoiatus, mille kohaselt peab Interpoli liikmesmaa, mille territooriumil tagaotsitav parasjagu viibib, naisterahva viivitamatult vahi alla võtma – seda muidugi juhul, kui mõni liikmesmaadest tagaotsitava kätte saab, selgitab Washington Post.

Lewthwaite (29) pöördus islami usku noore naisena ja abiellus mehega, kes ennast Londonis 2005. aasta 7. juuli terrorirünnaku ajal õhku lasi. Daily Maili väitel on daam üks al-Qaida peamisi värbajaid Ida-Aafrikas ning Nairobi terrorirünnaku taga oleva al-Shababi ametlik kõneisik.

Valge Lesk on väidetavalt ise samuti võitlejana osalenud mitmetes pommirünnakutes ja tulistamistes Kenya turismipiirkondades. Riiki kolis ta koos enda kolme lapsega juba rohkem kui kuus aastat tagasi.

Ta katkestas kõik sidemed oma perega Inglismaal ning sukeldus Ida-Aafrika islamistlikesse terrorivõrgustikesse ja sõlmis sidemeid teiste Briti fanaatikutega, kes olid tulnud riiki uskmatute vastu püha sõda pidama.

Seotud lood:

Lewthwaite juhtis varem gruppi terroriste, kes viskasid 2011. aasta jõuludel brittide hulgas populaarses rannikulinnas Mombasas ühte baari mitu granaati. Kolm inimest sai surma ja rohkem kui poolsada haavata.

Daily Maili andmetel on võimudel plaan Valge Lesk tabamisel kohapeal maha lasta. Tõenäoliselt viibib ta hetkel Somaalia või Tansaania territooriumil.