India jagas Jammu ja Kashmiri osariigi ametlikult kaheks liiduterritooriumiks


India jagas Jammu ja Kashmiri osariigi ametlikult kaheks liiduterritooriumiks
Foto: TAUSEEF MUSTAFA, AFP

India jagas Jammu ja Kashmiri osariigi ametlikult kaheks föderaalselt valitsetavaks liiduterritooriumiks Jammu ja Kashmiriks ning Ladakhiks.

Kaht uut liiduterritooriumi valitsetakse nüüd otse pealinnast Delhist. Tegemist on osaga augustis teatavaks tehtud vastuolulisest sammust India valitsuse kontrolli tugevdamiseks Kashmiri India osas, vahendab BBC News.

„Nüüd hakatakse nägema koostööl põhineva föderalismi tõelist osavõttu. Uued maanteed, uued raudteeliinid, uued koolid, uued haiglad viivad Jammu ja Kashmiri inimeste arengu uutesse kõrgustesse,” ütles India peaminister Narendra Modi täna hommikul Gujarati osariigis esinedes.

Liiduterritooriumidel on Indias palju vähem autonoomiat kui osariikidel.

Endine osariik on olnud pikka aega maailma üks ohtlikumaid tulipunkte ja on ülimalt militariseeritud.

Nii India kui ka Pakistan pretendeerivad Jammu ja Kashmirile tervikuna, aga kumbki kontrollib sellest oma osa.

Seotud lood:

Ligi 98% endise osariigi rahvastikust jääb Jammu ja Kashmiri territooriumile, mis koosneb kahest regioonist: moslemienamusega Kashmiri orust, kus elab umbes kaheksa miljonit inimest, ja hindude enamusega Jammust, kus elab umbes kuus miljonit inimest.

Uus Ladakhi liiduterritoorium on kõrgmäestiku kõrb, kus elab vaid 300 000 inimest, kelle hulgas on umbes võrdselt moslemeid ja budiste.

5. augustil võttis India valitsus Kashmirilt eristaatuse, mis kutsus moslemienamusega orus esile protestid. Eristaatus andis regioonile teatava autonoomia. See säte oli aluseks India tihti keerulistele suhetele Kashmiriga.

Enne kui India Bharatiya Janata erakonna juhitud valitsus eristaatuse äravõtmise otsuse teatavaks tegi, jäeti regioon ilma sideta ja sealsed poliitilised juhid pandi koduaresti.

Toimusid meeleavaldused, kus oli kokkupõrkeid julgeolekujõududega.

Ligi kolm kuud hiljem ei ole olukord veel normaliseerunud.