Ilves Soome välisministrile: miks peab EL püüdma suhteid parandada, kui Venemaa ise on konfliktide põhjus või osapool?

 (243)
Ilves Soome välisministrile: miks peab EL püüdma suhteid parandada, kui Venemaa ise on konfliktide põhjus või osapool?
Foto: Andres Putting

President Toomas Hendrik Ilves esines Twitteris vastulausega Soome välisministri Pekka Haavisto avaldusele Briti ajalehes Financial Times, mille järgi peaks Euroopa Liit intensiivistama jõupingutusi suhete parandamiseks Venemaaga, kui tahab tugevdada Euroopa julgeolekut olles silmitsi rahvusvaheliste konfliktide, transatlantiliste pingete ja Brexitiga.

„On väga keeruline ette kujutada lahendust [ülemaailmsetele kriisidele] ilma Venemaata või lahendust, milles Venemaa ei ole kuidagi aktiivne partner,” ütles Haavisto.

Ilves küsis, miks peaks Venemaad pidama selliseks partneriks.

„Miks? Partner? 1. Venemaa ise on mitmete rahvusvahelise konfliktijuhtumite põhjus või osapool. 2. Transatlantilised pinged nõuavad vaevalt Venemaa abi, tegelikult on need osaliselt Venemaa põhjustatud. 3. Nagu ka Brexit. Seega miks peab EL „intensiivistama jõupingutusi”?”

Kommentaarides viidatakse sellele, et Soome näib kannatavat pideva Stockholmi sündroomi all.

Seotud lood:

Sellele vastab Ilves: „Võttes arvesse, et eestlaste kohta öeldi, et nad kannatavad „nõukogude järgse traumaatilise stressisündroomi” all, kui me toetasime 2008. aastal Gruusiat, oleks mulle vastumeelne kellelegi teisele mis iganes sündroome omistada.”

Ilves viitas siin Soome endisele presidendile Tarja Halonenile, kes kaitses Soome ettevaatlikku kurssi öeldes, et Euroopa Liidus on ka selliseid riike, kellel ei ole posttraumaatilist seisundit.