Iisraelis ei õnnestunud Netanyahul valitsust moodustada ja parlament saatis end laiali

 (2)
Iisraelis ei õnnestunud Netanyahul valitsust moodustada ja parlament saatis end laiali
Foto: ABIR SULTAN, EPA

Iisraeli parlament hääletas iseenda laialisaatmise poolt pärast peaminister Benjamin Netanyahu ebaõnnestumist koalitsioonivalitsuse moodustamisel. Ennetähtaegsed valimised toimuvad 17. septembril.

Eelmised valimised toimusid alles aprillis, aga Netanyahul ei õnnestunud uut parempoolset koalitsiooni moodustada, vahendab BBC News.

Tegemist on esimese korraga Iisraeli ajaloos, kui peaministriks nimetatul ei õnnestu valitsust moodustada.

Knesset hääletas tulemusega 74-45 enda laialisaatmise poolt pärast seda, kui Netanyahu ületas kohaliku aja järgi keskööl kätte jõudnud tähtaja valitsuse moodustamiseks.

Netanyahu alustas läbirääkimisi koalitsioonivalitsuse moodustamiseks pärast seda, kui tema erakond Likud oli võitnud 120-kohalises Knessetis aprillikuistel valimistel 35 kohta.

Netanyahul tekkisid aga vastuolud endise kaitseministri Avigdor Liebermaniga, kelle toetus oli määrav.

Lieberman erakonnast Yisrael Beitenu tegi koos ultraortodokssete juutide parteidega koalitsioonis osalemise tingimuseks selle, et viimased muudavad oma nõudmisi ajateenistusest vabastuse saamise kohta.

Seotud lood:

Netanyahu tahtis uusi valimisi, et Iisraeli president Reuven Rivlin ei nimetaks kedagi teist valitsuse moodustajaks.

Netanyahu jääb nüüd võimule kuni septembrikuiste valimisteni. Tõenäoliselt käib valimisvõitlus samal teemal kui enne aprillikuiseid valimisi, kui Netanyahu peamine rivaal oli endine kaitseväe staabiülem Benny Gantz.