Iisraeli teenekamaid riigitegelasi Shimon Peres sai raske insuldi

 (1)

Iisraeli endine president ja peaminister ning Nobeli rahupreemia laureaat, 93-aastane Shimon Peres sai raske insuldi ja vajab hingamisel aparaadi abi.

Dr Yitzhak Kreis teatas teisipäeva õhtul ajakirjanikele, et Peres sai samal päeval raske insuldi verejooksu komponendiga. Kreisi sõnul on Peres Ramat Ganis Tel HaShomeris Sheba meditsiinikeskuses intensiivraviosakonnas, vahendab AFP.

Hiljem teatas Peresi büroo, et ta on tõsises, kuid stabiilses seisundis ning arstid otsustasid teda esialgu mitte opereerida.

Iisraeli ajaleht Haaretz teatas haigla insuldiüksuse juhile dr David Orionile viidates, et peamine küsimus ei ole praegu saadud kahjustus, vaid tehakse tööd Peresi viimiseks seisundisse, kus tema elu ohus ei oleks.

Peresi poeg Chemi ütles ajakirjanikele, et ilmselt tuleb neil hiljem teha keerulisi otsuseid.

Peres on olnud Iisraelis peaaegu kõigis juhtivates ametites, sealhulgas kahel korral peaminister ja president aastatel 2007-2014.

Peresi karjääri tipp oli 1994. aastal, kui ta pälvis koos Yitzhak Rabini ja palestiinlaste juhi Yasser Arafatiga Nobeli rahupreemia oma rolli eest Oslo kokkulepete sõlmimisel.

Peres sündis 1923. aastal Poolas ja emigreerus tollal Briti mandaadi all olnud Palestiinasse, kui oli 11-aastane.

1940. aastatel ühines Peres sionistliku liikumisega ning kohtus Iisraeli tulevase esimese peaministri David Ben-Gurioniga.

Vaid 29-aastaselt sai Peresist vastloodud kaitseministeeriumi peadirektor.

Peresit on peetud ka Iisraeli väljakuulutamata tuumaprogrammi juhtivaks jõuks.