Iisraeli peaministril Netanyahul ei õnnestunud valitsust moodustada, kätt saab proovida tema rivaal Gantz

 (4)
Iisraeli peaministril Netanyahul ei õnnestunud valitsust moodustada, kätt saab proovida tema rivaal Gantz
Foto: GIL COHEN-MAGEN, AFP

Iisraeli pikaaegne peaminister Benjamin Netanyahu teatas eile, et ei suuda uut valitsust moodustada, mistõttu saab võimaluse tema poliitiline rivaal, Sinise ja Valge erakonna juht Benny Gantz.

Netanyahu katsed tuua Gantzi erakond valitsusse ebaõnnestusid, vahendab BBC News.

Tehes oma loobumise teatavaks rõhutas Netanyahu, et püüdis korduvalt enamusvalitsust moodustada, aga partnerid olid tõrjuvad.

„Ma tegin kõik jõupingutused Benny Gantzi läbirääkimiste lauda toomiseks, kõik jõupingutused laia rahvusliku ühtsuse valitsuse moodustamiseks, kõik jõupingutused järjekordsete valimiste ärahoidmiseks. Kahjuks ikka ja jälle ta lihtsalt keeldus,” kurtis Netanyahu.

Iisraeli president Reuven Rivlin ütles, et annab Gantzile 28 päeva samasuguste läbirääkimiste läbiviimiseks.

Iisraeli araablastest parlamendiliikmed lubasid oma toetust, aga paremtsentristlikku allianssi juhtival Gantzil jääb parlamendis puudu üle tosina koha 61-st, mida ta vajaks 120-liikmelises Knessetis enamuse saamiseks.

President Rivlin ütles, et püüab vältida järjekordsete valimiste väljakuulutamist, sest sel aastal on juba toimunud kahed valimised. Kui ka Gantz ebaõnnestub, võib parlament esitada kolmanda kandidaadi viimase võimalusena uusi valimisi vältida.

Netanyahu erakond Likud sai septembris toimunud valimistel 32 ja Gantzi Sinine ja Valge 33 kohta.