Iisraeli andmetel vaktsiin mõjub: 523 000 täielikult vaktsineeritust ei surnud keegi ja põdes raskelt neli inimest

 (131)
Iisraeli andmetel vaktsiin mõjub: 523 000 täielikult vaktsineeritust ei surnud keegi ja põdes raskelt neli inimest
Foto: ABIR SULTAN, EPA

Iisraeli tervishoiuteenuste pakkuja Kupat Holim Maccabi, mis on vaktsineerinud pool miljonit inimest kahe doosi Pfizeri vaktsiiniga, teatas eelmisel nädalal, et vaid 544 inimest ehk 0,1% on pärast seda koroonaviiruse diagnoosi saanud. Raskeid juhtumeid on olnud neli ja surnud ei ole keegi.

See tähendab, et efektiivsus on 93%, teatas Maccabi neljapäeval, olles võrrelnud vaktsineeritute andmeid vaktsineerimata kontrollgrupi omadega, vahendab The Times of Israel.

Täielik kaitse Covid-19 vastu arvatakse vaktsineeritutel saabuvat nädal pärast teist süsti, nii et Maccabi andmed katavad kõiki neid, kellel on teisest süstist möödas seitse või rohkem päeva.

Maccabi statistikat jälgitakse suure huviga üle maailma, sest see annab esimese tõsisema ülevaate vaktsiini toimimisest väljaspool kliinilisi katsetusi. Ja näib, et efektiivsus on tegelikkuses selle 95% lähedal, millest Pfizer pärast kliinilisi katsetusi teatas.

„Need andmed tõestavad üheselt, et vaktsiin on väga efektiivne ja meil ei ole kahtlust, et see on päästnud paljude iisraellaste elud,” ütles Maccabi kõrge ametnik dr Miri Mizrahi Reuveni pärast uudise avaldamist.

Mizrahi Reuveni rõhutas, et nende hulgas, kes on vaktsineeritud ja seejärel nakatunud, on enamus põdenud haigust kergelt. 523 000 täielikult vaktsineeritud inimesest 544 nakatus Covid-19-sse ja neist 15 vajas haiglaravi. Kaheksa seisund oli kerge, kolme seisund keskmine ja nelja seisund raske.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!