Iisrael vahistas Palestiina asepeaministri

 (109)
Iisraeli tank Gazas
Reuters/Scanpix

Iisraeli tankid sisenesid neljapäeva hommikul Gazasse, sest Palestiina ei ole vabastanud röövitud juudi sõdurit. Samuti vahistas Iisrael Hamasi kuuluva Palestiina valitsuse asepeaministri ning veel umbes kolmkümmend kõrget ametnikku.

Iisraeli sissetung algas kolmapäeval, mil Gazasse sisenesid tuhanded juudi sõdurid ning sektori kohal mürisesid Iisraeli kopterid ja sõjalennukid. Tankid ja buldooserid tungisid Gaza põhjaosasse neljapäeva varahommikul, teatab Fox News.

Palestiinlased seevastu teatasid, et on tapnud 18-aastase juudiasuniku, kes rööviti mõne päeva eest Läänekaldal. Palestiina julgeolekujõudude teatel leiti Eliahu Asheri laip Ramallah linna lähedalt.

Iisrael on Gazas kehtestanud peaaegu täieliku blokaadi. Katkenud on nii elektri-, vee- kui ka gaasitarned. Et suurendada survet Palestiina võimudele, vahistasid juudid üle 30 Palestiina parlamendisaadiku ja julgeolekujõudude liikme.

Muu hulgas nabiti kinni asepeaminister Nasser Shaer, tööminister Mohammed Barghuti ja veel kaks ministrit. Vahistamised toimusid peamiselt Läänekaldal või Jeruusalemmas.

Kuigi kriisi põhjuseks on Iisraeli piiripunkti ründamine ja sealt ühe haavatud sõduri röövimine, valmistasid Iisraeli valitsusele juba pikemat aega muret Gazast Iisraeli vastu toime pandud raketirünnakud ning Süüria valitsuse toetus terroriliikumisele.

Iisraeli armee teatel lendasid neli hävitajat madallennul üle Süüria presidendi suveresidentsi Latakia linnas Vahemere ääres. Iisraeli armee luure andmetel on president Assad otseselt seotud Hamasi terroriliikumisega.

Kolmapäeval ründas Iisrael Hamasi treeninglaagrit ja raketitehast, samuti mitmeid teede sõlmpunkte. Iisraeli sõjavägi levitas lendlehti, hoiatades kohalikke elanikke võimaliku eeloleva sõjalise aktsiooni eest.

Iisrael tõmbas Gazast välja nii oma asunikud kui ka sõjaväe eelmise aasta augustis. Alates sellest ajast on tegu esimese korraga, mil Iisraeli väed piirkonda taas sisenevad.

Iisraeli peaminister Ehud Olmert hoiatas, et võib käiku lasta veelgi karmimad meetmed, kuid kinnitas, et Gazat ei ole kavas uuesti okupeerida.