Hongkongis protestiti Hiina hümni solvamise vastase eelnõu vastu, politsei kasutas piprakuule


Hongkongis protestiti Hiina hümni solvamise vastase eelnõu vastu, politsei kasutas piprakuule
Foto: Tyrone Siu, Reuters

Hongkongi politsei lasi piprakuule meeleavaldajate pihta samal ajal, kui kohaliku parlamendi liikmed arutavad eelnõu, mis muudaks kuriteoks Hiina riigihümni solvamise.

Väiksemad meeleavaldused toimuvad mitmes kohas ja umbes 300 inimest on vahistatud, vahendab BBC News.

Hümni solvamise vastase eelnõu teine lugemine toimub Mandri-Hiina vastaste meeleolude haripunktis. Äsja esitati Hiina kummitemplist parlamendile Hongkongi julgeolekuseaduse eelnõu, mis tekitas rahutuste puhangu. Kardetakse, et eelnõu on otsene katse linna vabadusi piirata.

Kui hümnieelnõu vastu võetakse, ootab igaüht, kes väärkasutab või solvab Hiina riigihümni, trahv kuni 50 000 Hongkongi dollarit (ligi 6000 eurot) ja kuni kolmeaastane vanglakaristus.

Kui eelnõu teisel lugemisel heaks kiidetakse, ootab ees kolmas lugemine ja lõpphääletus juuni alguses.

Märulipolitsei ümbritses täna Hongkongi seadusandliku kogu hoone, aga kohaliku aja järgi lõunaajal kogunes sinna ikkagi sadu meeleavaldajaid, kes blokeerisid tänavad ja skandeerisid hüüdlauseid.

Pärast lõunat toimus kokkupõrkeid ja meeleavaldajad jooksid mööda tänavaid. Kohaliku meedia teatel vahistati umbes 80 inimest, osa relvakandmise eest.

Hongkongil oma hümni ei ole ja nii mängitakse mõnikord Hiina hümni näiteks spordiüritustel. Viimastel aastatel on aga Hiina hümni peale sageli „buu” karjutud.