Hollandi valitsus astus lapsetoetuste afääri tõttu tagasi

 (6)
Hollandi valitsus astus lapsetoetuste afääri tõttu tagasi
Mark RutteFoto: REMKO DE WAAL, AFP

Hollandi peaminister Mark Rutte viis kuningale oma tagasiastumisavalduse, teatasid Haagi allikad Hollandi ringhäälingule NOS. Uute parlamendivalimisteni oli jäänud vaid kaks kuud.

Sellest, et selline samm ootab peagi ees, andsid viimastel päevadel tunnistust kõikvõimalikud konsultatsioonid nelja koalitsioonierakonna vahel. Teatatakse, et otsus sündis vastastikusel mõistmisel ja ühiselt.

Hollandi valitsuse tagasiastumine on seotud toetuste afääriga, milles tuhanded inimesed tembeldati vääralt petisteks ja pidid lapsetoetusi tagasi maksma.

Kuu aega tagasi avaldas parlamendikomitee selle kohta väga karmi raporti. Peamised järeldused olid, et lapsevanematele tehti enneolematut ülekohut ja rikuti õigusriigi peamisi põhimõtteid. Komisjoni sõnul kukkusid oma tegevuses läbi ministrid, ametnikud, parlamendi alamkoda Tweede Kamer ja kohtunikud.

Kuningas Willem-Alexander peaks nüüd tagasiastumist ametlikult „kaaluma” ja paluma ministritel ja riigisekretäridel jätkata selle tegemist, „mis on kuningriigi huvides vajalik”.

Valitsuserakonnad on teadete kohaselt sõlminud kokkuleppe, et jätkavad endiselt koostööd koroonakriisiga võitlemisel.