Hollande: erimeelsused USA pealtkuulamise üle on lahendatud, vastastikune usaldus taastatud

 (6)
Hollande: erimeelsused USA pealtkuulamise üle on lahendatud, vastastikune usaldus taastatud
Foto: SIPA USA-KT, Kris Tripplaar/Sipa USA

Prantsusmaa president François Hollande ütles teisipäeval Washingtonis ühisel pressikonverentsil USA presidendi Barack Obamaga, et kaks liitlast on lahendanud oma erimeelsused USA digitaalse pealtkuulamise üle.

Paljude USA liitlasriikide juhid, sealhulgas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, väljendasid pahameelt luureandmete lekitaja Edward Snowdeni paljastuste üle, mille järgi jälgib USA nende telefonikõnesid, vahendab AFP.

Pole aga teada, kas Hollande'i enese telefoni on pealt kuulatud ning Prantsusmaa on olnud oma kriitikas palju ettevaatlikum ning rõhutanud Washingtoniga tehtava luurekoostöö tähtsust.

„Me tahtsime võidelda terrorismi vastu, aga me tahtsime ka järgida mitmeid põhimõtteid. Ja me edeneme selles koostöös. Vastastikune usaldus on taastatud,“ ütles Hollande.

Hollande ei ole lasknud murel USA nuhkimise üle tumestada oodatud riigivisiidi meeleolu, kuid ta kordas siiski eurooplaste seisukohti andmete privaatsuse kohta internetiajastul.

„Vastastikune usaldus peab põhinema austusel teineteise riigi vastu, kuid peab põhinema ka isikliku elu, isiklike andmete kaitsel,“ ütles Hollande ühisel pressikonverentsil Valges Majas.