Hispaania õhujõud määrasid Eestis kogemata raketi välja lasknud piloodile minimaalse karistuse

 (104)
Hispaania õhujõud määrasid Eestis kogemata raketi välja lasknud piloodile minimaalse karistuse
Foto: JON NAZCA, REUTERS

Hispaania õhujõud määrasid hävitaja Eurofighter piloodile, kes lasi õppuse käigus Eestis 7. augustil kogemata välja raketi, minimaalse distsiplinaarkaristuse kerge määrustiku rikkumise eest, mille eest on ette nähtud maksimaalselt nädala palga suurune trahv või 14-päevane arest. Leiti, et veteranpiloot oli süüdi hooletuses, aga on kergendavaid asjaolusid.

Õhk-õhk tüüpi raketi AIM-120 AMRAAM kogemata väljalaskmine ei toonud kaasa inimohvreid ega materiaalset kahju, kuid see oleks võinud põhjustada tragöödia, kui rakett oleks tabanud üht kolmest ülejäänud õppusel osalenud lennukist: teist Hispaania Eurofighterit või kaht Prantsuse Mirage 2000. Sihtmärki leidmata jätkas rakett lendu ja hävitas end ilmselt õhus ise, vahendab ajaleht El País.

Eesti kaitsevägi otsis raketti piirkonnas kümme päeva, aga ei leidnud midagi.

Juurdlus on välistanud tehnilise vea ja teinud kindlaks, et tegemist oli inimliku veaga. Piloodi hooletuse tõsidust pisendab Hispaania õhujõudude hinnangul see, et ta oli ametis sellega, et jälgida, et teine Hispaania piloot võtaks tarvitusele kõik turvameetmed, kuid unustas seda teha oma lennukil.