Hispaania kuudepikkused valitsuse moodustamise läbirääkimised nurjusid ja ees on kordusvalimised

 (1)
Hispaania kuudepikkused valitsuse moodustamise läbirääkimised nurjusid ja ees on kordusvalimised
Felipe VIFoto: Pool, REUTERS

Hispaania kuningas Felipe VI otsustas teisipäeval, et ühelgi erakonnal ei ole piisavalt toetust valitsuse moodustamiseks, mistõttu toimuvad juunis pretsedenditud kordusvalimised kuus kuud pärast seda, kui valijad tegid lõpu Hispaania traditsioonilisele kaheparteisüsteemile.

Kuningas tegi oma otsuse teatavaks avalduses pärast kaks päeva kestnud kohtumisi parteijuhtidega, vahendab Associated Press.

Felipe otsus tähendab seda, et ükski erakond ei ole võimeline 2. maiks moodustama vähemus- ega koalitsioonivalitsust, mis saaks parlamendi 350-liikmelise alamkoja oma kontrolli alla, mistõttu toimuvad 26. juunil uued valimised.

Hispaania on olnud poliitiliselt halvatud alates 20. detsembril toimunud valimistest, kus tõusid tugevalt esile uued poliitilised jõud Podemos ja Ciudadanos. Seni olid Hispaanias omavahel võimu jaganud konservatiivne rahvapartei ja sotsialistid.

Küsitlused näitavad, et pärast demokraatia taastamist Hispaanias 1978. aastal esimest korda toimuvad kordusvalimised ei lahenda tõenäoliselt tekkinud patiseisu ning kõik võib lõppeda veel ühtede valimistega.

Hispaanias pole riiklikul tasemel kunagi koalitsioonivalitsust olnud. Sotsialistid lükkasid tagasi senise peaministri Mariano Rajoy ettepaneku suure koalitsiooni loomiseks.

Analüütikud ennustavad, et Rajoy rahvapartei saavutab juunikuistel valimistel taas esikoha, kuid ei ole võimeline parlamendis enamust saavutama.