Hiroshimale heideti pomm NL-i heidutamiseks

 (58)
Tuumapomm, aatomipomm
AFP/Scanpix

Kaks Ühendriikide ajaloolast väidavad, et USA president Harry Truman soovis 1945. aastal Hiroshimale ja Nagasakile aatomipommi heites II maailmasõja lõpetamise asemel alustada hoopis Külma sõda.

Teadlaste hinnangul tapeti 60 aasta eest 200 000 jaapanlast peamiselt Nõukogude Liidule mulje avaldamiseks, mitte Jaapani põlvili surumiseks, vahendab PM Online New Scientisti uudist.

USA ametliku ajalookäsitluse kohaselt heideti 1945. aastal aatomipomm Hiroshimale ja Nagasakile selleks, et sundida Jaapanit alistuma.

Washingtoni Ameerika ülikooli tuumauuringute instituudi direktor Peter Kuznick ja Cornelli ülikooli ajaloolane Mark Selden, kes uurisid USA, Jaapani ja Venemaa arhiivides diplomaatilisi dokumente, väidavad, et president Harry Trumani peamiseks motiiviks oli piirata Nõukogude Liidu mõjujõudu Aasias.

Samuti ütles Kuznick, et Jaapan ei alistunud mitte tuumapommide tõttu, vaid seepärast, et Nõukogude Liit alustas mõned päevad pärast Hiroshima pommitamist suurpealetungi.

Teadlaste väitel tunnistas Truman sõjaväejuhtidele kolm päeva enne Hiroshima pommitamist, et Jaapan “otsib rahu” ning sõjalises mõttes ei ole tuumarelva kasutamiseks vajadust.