Hiina väidab, et vaidlusalune org, kus toimusid kokkupõrked Indiaga, kuulub nende koosseisu

 (21)
Hiina väidab, et vaidlusalune org, kus toimusid kokkupõrked Indiaga, kuulub nende koosseisu
Foto: AFP

Hiina teatas, et vaidlusalune Galwani org, mis asub kõrgel Himaalaja piirialal ja kus leidsid sel nädalal aset ohvriterohked kokkupõrked Hiina ja India vägede vahel, kuulub täielikult Hiina valdusesse.

Vastasseis Himaalaja piiril asuvas vaidlusaluses Ladakhi piirkonnas asuvas Galwani orus oli surmavaim viimase 45 aasta jooksul. India süüdistab Hiinat konflikti algatamises orus asuva infrastruktuuri arendamise kaudu, mis kujutab selle sõnul endast piirkonna osas sõlmitud kokkuleppe rikkumist, vahendab NBC News.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Zhao Lijian ütles reedeses avalduses, et "Galwani org asub tegeliku kontrolljoone Hiina poolel Hiina-India piiri lääneosas".

Ta süüdistas esmaspäeva keskööl toimunud kokkupõrgetes India vägede sissetungi piirkonda mai alguses. India teatas vähemalt 20 sõduri kokkupõrgetes hukkumisest, samal ajal kui Hiina on hoidunud omapoolsete kaotuste avaldamisest.

India välisministeeriumi pressiesindaja Anurag Srivastava keeldus kommenteerimast Hiina väidet oru omamise kohta. India peaminister Narendra Modi ütles reedel opositsioonijuhtidega kohtumisel omakorda, et "keegi pole meie territooriumile tunginud ega ühtegi kontrollpunkti üle võtnud".

Zhao ütles omalt poolt, et Hiina ei ole võtnud kinni ühtegi India sõdurit, lükates ümber ajakirjanduses ilmunud väited, et riik vabastas neist kümme neljapäeval.

"Minu andmetel ei ole praegu Hiina poolel ühtegi India isikut, kes oleks kinni peetud," kinnitas ta.

India ametnikud on eitanud, et ükski nende sõdureist viibis Hiinas.