Hiina rahvaarv kahanes esimest korda viimase 70 aasta jooksul

 (19)
Hiina rahvaarv kahanes esimest korda viimase 70 aasta jooksul
Foto: STR, AFP

Hiina rahvaarv kahanes eelmisel aastal esimest korda viimase 70 aasta jooksul, mis paneb eksperte hoiatama demograafilise kriisi eest, mis seab riigi aeglustuva majanduse surve alla.

Maailma suurima rahvaarvuga riik, kus elab 1,4 miljardit inimest, on aastakümneid piiranud laste arvu ühele perekonnas, et hoida rahvastiku kasvu ohjes, vahendab AFP.

Alates 2016. aastast on aga lubatud kaht last perekonnas, sest kardetakse vananevat ühiskonda ja kahanevat tööjõudu.

Ellu jäänud sündinud laste arv kahanes 2018. aastal eelmise aastaga võrreldes 2,5 miljoni võrra, kuigi ennustati 790 000 sündi rohkem, selgub USA-s baseeruva teadlase Yi Fuxiani analüüsist.

Laste sünnid ei ole lisandunud nii palju, kui ennustati pärast kahe lapse poliitika juurutamist, ning spekuleeritakse, et Hiina valitsus leevendab piiranguid veelgi.

Yi hoiatas, et langev trend võib olla tagasipööramatu selliste tegurite tõttu nagu sünnitamiseas naiste arvu kahanemine ning tahtmatus lapsi saada suurema harituse, parema tervishoiu ja eluasemekulude suurenemise tõttu.

Yi arvutuste järgi oli surmade arv 2018. aastal umbes 11,58 miljonit ja rahvastik kahanes kokku 1,27 miljoni inimese võrra.