Hiina keskkonnaministeerium tunnistas rängalt saastatud „vähikülade“ olemasolu

 (23)
Hiina keskkonnaministeerium tunnistas rängalt saastatud „vähikülade“ olemasolu
Foto: STR, AFP

Hiina keskkonnaministeerium tunnistas niinimetatud „vähikülade“ olemasolu mitu aastat pärast kuulujuttude levima hakkamist vähktõve sagedasest esinemisest suure keskkonnasaastega piirkondades.

Termini „vähiküla“ kasutamine ametlikus raportis arvatakse olevat enneolematu. Hiina võimud seisavad aga silmitsi üha suureneva rahulolematusega tööstuse tekitatud keskkonnasaaste, ohtliku sudu ning kiire majandusarengu muude tagajärgedega keskkonnale ja inimeste tervisele, vahendab AFP.

„Mürgised ja kahjulikud keemilised materjalid on toonud kaasa palju hädaolukordi vees ja atmosfääris... teatud kohti peetakse isegi „vähiküladeks“,“ öeldakse sel nädalal avaldatud viisaastakuplaanis.

Raportis ei räägita nähtusest lähemalt. Sellel ei ole tehnilist definitsiooni, kuid see sai tuntuks nii Hiina riigisiseses kui välismeedias pärast seda, kui Hiina ajakirjanik avaldas 2009. aastal kaardi, millel oli näidatud kümneid selliseid vähikülasid.

Keskkonnaministeerium tunnistab, et Hiina kasutab üldiselt mürgiseid ja kahjulikke keemiatooteid, mis on arenenud riikides keelatud ning kujutavad endast pikaaegset või potentsiaalset ohtu inimeste tervisele ja ökoloogiale.