Hiina asus koroonaviiruse päritolu uurivatele WHO ekspertidele varakult kaikaid kodaratesse loopima

 (22)
Hiina asus koroonaviiruse päritolu uurivatele WHO ekspertidele varakult kaikaid kodaratesse loopima
Michael RyanFoto: reuters

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ekspertide plaanid asuda Hiinas koroonaviiruse pandeemia päritolu uurima lükati edasi pärast seda, kui kahel teadlasel tuli veeta esimene nädal Pekingi hotellis karantiinis.

ÜRO agentuur lootis lähetada sel kuul Hiinasse täieliku meeskonna pärast seda, kui eelmisel nädalal saavutati Hiina teadlaste ja valitsusametnikega peetud läbirääkimistel edu, vahendab The Times.

WHO erakorraliste olukordade juht Michael Ryan tunnistas aga sel nädalavahetusel, et karantiininõuded ja “kaugtöö” olid kahe eksperdi jaoks “mitte ideaalsed”, ehkki ta oli senise koostööga “väga rahul”.

Rahvusvahelise meeskonna koondamine ja Hiinasse viimine võtaks nädalaid, mitte päevi, ütles Ryan. Ta tõi välja logistika ja "terviseriskide juhtimise" väljakutsed, mis on ilmne viide karantiinile.

Tema kinnitusel ei saada meeskonda kokku enne juuli lõppu.

Teadlaste karantiini panemine süvendab skeptitsismi, kas Hiina kavatseb üldse kunagi ÜRO terviseorganisatsiooni ekspertidega reaalset koostööd teha, märgib ajaleht.

WHO teatel pole neil kavas külastada Wuhani, kus haiguspuhang esmakordselt eelmise aasta lõpus avastati. Haiguspuhangu kohapealsed uuringud on epideemia päritolu kindlakstegemisel hädavajalikud.