Helmut Kohl keeldus Saksa taasühinemise peost

 (16)
Helmut Kohl keeldus Saksa taasühinemise peost
Reuters/Scanpix

Endine liidukantsler Helmut Kohl, kelle juhtimisel kukkus Berliini müür kokku, keeldus osalemast 9. novembril toimuvatel Saksamaa taasühinemise 20. aastapäeva pidustustel.

Ekskantsleri abi selgitas Agence France-Presse'ile, et Kohl juba külastas 31. oktoobril Berliini, kus kohtus oma kaasaegsete - USA endise presidendi George Bush-vanema ja Nõukogude Liidu viimase juhi Mihhail Gorbatšoviga.

Miks poliitikalegend keeldub Berliini sõitmast, sellele tema abi mõistlikku selgitust anda ei osanud. Ta ütles vaid, et 79-aastase Kohli otsus pole seotud tervislike põhjustega (ekskantsler istub puusamurru tõttu ratastoolis ning tema kõne on pärast insulti raskendatud).

31. oktoobril ajakirjanike ees esinedes tõdes aastatel 1982 kuni 1998 riiki tüürinud Kohl, et tunneb oma elus kõige enam uhkust just Saksamaa taasühinemise üle.

Ametlikult ühines DDR Lääne-Saksamaaga 3. oktoobril 1990, kuid tegelikkuses kadus piir kahe Saksamaa vahelt alles kuu aega hiljem.

Lisaks Helmut Kohlile teatas oma loobumisest 9. novembri pidustustel ka Ameerika Ühendriikide president Barack Obama, kes tõi põhjenduseks 11. novembril algava Aasia turnee. Teda asendab riigisekretär Hillary Clinton.

Seotud lood:

Berliini müür kui kunstitaies