Harvardi teadlased: USA-s võib sotsiaalse distantsi hoidmine kesta 2022. aastani, kui kiiresti vaktsiini ei leita

 (56)
Harvardi teadlased: USA-s võib sotsiaalse distantsi hoidmine kesta 2022. aastani, kui kiiresti vaktsiini ei leita
Foto: LUCAS JACKSON, REUTERS

USA-s võivad sotsiaalse distantsi hoidmise meetmed, näiteks käsk kodus püsida ja koolide suletuna hoidmine, kesta kuni 2022. aastani, kui ei võeta kiiresti kasutusele vaktsiini, teatasid Harvardi ülikooli teadlased.

Harvardi T.H. Chani rahvatervisekooli teadlased avaldasid oma uuringu eile ajakirjas Science. See uuring on otseses vastuolus Valge Maja toetatud uuringuga, milles väidetakse, et pandeemia võib lõppeda sel suvel, vahendab CNN.

Harvardi meeskond kasutas seni teada olevaid andmeid Covid-19 ja teiste koroonaviiruste kohta praeguse pandeemia võimalike stsenaariumide koostamiseks.

„Vahelduv distantsi hoidmine võib olla vajalik 2022. aastani, kui kriitilist ravivõimekust oluliselt ei suurendata või ei muutu kättesaadavaks vaktsiin,“ kirjutasid teadlased. „Isegi ilmse elimineerimise korral tuleb SARS-CoV-2 jälgimist säilitada, sest nakatumise taaspuhkemine võib olla võimalik veel 2024. aastal.“

Harvardi meeskonna projektsioonid viitavad ka sellele, et viirus võib tulla suure hooga tagasi üsna kiiresti, kui piirangud kaotatakse.

„Kui valitud lähenemine on vahelduv distantsi hoidmine, võib olla vajalik teha seda mitu aastat, mis on loomulikult väga pikk aeg,“ ütles üks uuringu autoritest ja Harvardi rahvatervisekooli epidemioloogiaprofessor dr Marc Lipsitch.

Seotud lood:

Teine tähtis tegur on see, kas inimesed muutuvad uuele koroonaviirusele immuunseks, kui on nakatunud. See ei ole veel teada.

Potentsiaalsete probleemide hulgas on ka usaldusväärse testi leidmine, et teha kindlaks, kellel on koroonaviiruse antikehad, immuunsustaseme kindlaks tegemine varasema infektsiooni suhtes ja selle, kui kaua see kestab, ning ülekoormatud tervishoiusüsteemi võime viia läbi usaldusväärset ja ulatuslikku antikehade testimist elanikkonna hulgas.

On ka keerulised ühiskondlikud küsimused immuunsustõendite asjus, mida on peetud võimalikuks Suurbritannias. Kas need tekitaksid kahekihilise ühiskonna, kus immuunsustõendite omanikud võivad naasta normaalsema elu juurde, samas kui teised peavad endiselt koju jääma?

Harvardi teadlaste sõnul on nad teadlikud, et selline pikaajaline distantsi hoidmine, isegi kui see on vahelduv, tekitaks sügavalt negatiivsed majanduslikud, ühiskondlikud ja hariduslikud tagajärjed.

Teadlased loodavad, et nende uuring aitab kindlaks teha epideemia tõenäolised trajektoorid alternatiivsete lähenemiste korral, tuvastada täiendavaid viise sellega võitlemiseks ja panna mõtlema viisidele pandeemia kontrolli alla saamiseks.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!